Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

HadzanaZáver uplynulého týždňa v Bardejove patril aj priaznivcom hádzanej. V Športovej hale Mier od piatka až do nedele prebiehali zápasy kvalifikačného turnaja kadetov do 18 rokov o postup na tohtoročné majstrovstvá Európy tejto vekovej kategórie, ktoré sa v auguste uskutočnia v Černej Hore. O jediné postupové miesto na šampionát v siedmej kvalifikačnej skupine zviedli náročné stretnutia reprezentačné celky Holandska, Lotyšska, Slovenska a Turecka.

Už prvý deň turnaja (piatok) naznačil, ktoré družstvá môžu reálne uvažovať o účasti na  majstrovstvách. Po tom, čo Holandsko zdolalo Lotyšsko 30:28 a Slovensko Turecko 38:28, sa reprezentačné celky týchto dvoch krajín dostali do čela tabuľky. Ich vedúce postavenie sa ešte viac potvrdilo v sobotu, kedy najprv Holanďania (tesne, ale predsa len) zdolali Turkov 30:29 a po nich aj Slováci suverénne Lotyšov 43:23. O všetkom tak mali rozhodnúť záverečné zápasy v nedeľu. Po víťazstve Turecka nad Lotyšskom 35:32, ktoré tomuto družstvu prinieslo aspoň symbolické, ale pritom nepostupujúce tretie miesto, sa v záverečnom stretnutí o prvenstvo stretli reprezentačné celky Slovenska a Holandska.

Slušne zaplnená a zároveň výdatne povzbudzujúca športová hala (vrátane skupinky holandských fanúšikov) videla dynamický zápas, v ktorom už od začiatku mali viditeľne „navrch“ naši reprezentanti. Ich počiatočný trojgólový náskok nad rovesníkmi „z krajiny tulipánov“ postupne narastal, takže na konci prvého polčasu predstavoval už sedem gólov (17:10). Obraz hry sa v zásade nezmenil ani po prestávke, a tak po záverečnej 60. minúte svietil na tabuli ukazovateľa výsledok 38:24 v prospech Slovenska. Naši kadeti, pod trénerskou taktovkou Bardejovčana Slavomíra Kroka, tak mohli plným právom osláviť nielen víťazstvo v kvalifikačnej skupine, ale aj postup na európsky šampionát do Čiernej Hory.

S blahoželaním k víťazstvu a k postupu na majstrovstvá sa aspoň takto “na diaľku“ pripájame aj my.