Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Vážení spoluobčania,
milí Bardejovčania,
v piatok 8. mája si celý pokrokový svet, ktorý si ctí hodnoty boja proti fašizmu, úctu voči všetkým , ktorí zažili hrôzy druhej svetovej vojny, obetovali svoje životy v boji proti zvráteným myšlienkam a skutkom nemeckého nacizmu, pripomenie 75. výročie Dňa víťazstva nad fašizmom - jednej z najvýznamnejších udalostí novodobých dejín ľudstva.

Okolnosti posledných týždňov nám však neumožňujú pripomenúť si tento dejinný medzník spôsobom, ktorý by bol adekvátny významu a dôležitosti tohto výročia tak, ako sme boli doteraz zvyknutí.

Nikomu z nás, ktorí si ctíme hodnoty protifašistického odboja, mieru, solidarity a spolupatričnosti, všetkým, ktorým záleží na tom, aby pliaga fašizmu, ktorá neustále prežíva aj v novodobej podobe, navždy upadla do zabudnutia, nemôže ani pandémia koronavírusu zabrániť, aby sme si uctili pamiatku padlých“ všetkých, ktorí prispeli k víťazstvu nad fašizmom. Aj preto, prosíme, prijmite výzvu, či skôr prosbu samosprávy Bardejova a Oblastnej organizácie Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov: skúsme si v piatok 8. mája podvečer zapáliť v oknách svojich obydlí (alebo na akomkoľvek inom mieste) sviečku ako prejav úcty k pamiatke tých, ktorým nebolo súdené dožiť sa konca vojny, tých, ktorí na oltár slobody položili svoje životy. Ako prejav úcty, vďaky a pokory voči miliónom padlých, všetkým, ktorí obetovali svoje životy a zdravie, ktorým vojna zobrala najbližších, na duši im zanechala hlbokú jazvu, s ktorou museli žiť počas celého nasledujúceho života. Pošlime spoločnosti spoločnú výzvu za to, aby sa tieto krutosti a zverstvá už nikdy nezopakovali.

Vážme si mier ako krehkú a vzácnu hodnotu, ktorú je ľahko stratiť, ale omnoho ťažšie získať. Nedopusťme už nikdy nezmyslené vraždenie, pošliapavanie ľudskej dôstojnosti. Možno práve udalosti týchto dní nás inšpirujú vážiť si oveľa viac veci, ktoré sú za bežných okolností pre nás až príliš samozrejmé.

Budeme veľmi radi ak sa k tejto výzve pridáte a mimoriadne poctení, ak nám fotografie takýchto svetielok úcty zo svojich okien, príbytkov, či iných miest pošlete.

Úctivá vám vďaka !

 

Zverejnil: Marek Duleba, 2020-05-06, 9:55  marek.duleba@bardejov.sk 

Najblišie udalosti

25 júl 2024
10:00 - 14:00
REGRUTAČNÁ SKUPINA PREŠOV V ULICIACH MESTA BARDEJOV
18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám