Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

bardejovsk_bocian_na_hniezde „Bociany sú späť", tak s týmto radostným konštatovaním okomentovali v stredu viacerí Bardejovčania prítomnosť jedného bociana bieleho na hniezde, ktoré je už dlhé roky atrakciou na okraji pomerne rušnej križovatky Partizánskej a Mlynskej ulice. Túto informáciu sme si včera (vo štvrtok 25. marca, krátko pred 8. 30. hod. SEČ) overili na vlastné oči, čo potvrdzuje aj tento záber.

Skutočne, bardejovská bociania rodinka  sa vrátila! Aj keď k nám z ďalekej Afriky zatiaľ doputoval iba jeden jej člen. Keďže nie sme odborníkmi v ornitológii, nemôžme posúdiť či ako predvoj prvá prišla „hlava rodiny" (myslíme tým samca, hoci medzi bocianmi to môže byť ináč) alebo samica. Rovnako nevieme či  sa k nám vrátili, resp. vrátia rodičia z minulého roka alebo niektorý z ich potomkov, dokonca ani to či je to skutočne pôvodný „bardejovský bocian" alebo taký, ktorý bol pri svojom tohtoročnom návrate jednoducho rýchlejší...

Než už je pravda taká alebo onaká, rozhodujúce je to, že ani tohto roku nezostane bardejovské bocianie hniezdo prázdne. Veď táto bociania rodinka (odborným druhovým pomenovaním Ciconia ciconia) sa stala neodmysliteľnou súčasťou mestského koloritu, dokonca jej meno prešlo aj do názvu niektorých prevádzok, ktoré sídlia v jej blízkostí.

Čo popriať navrátivším sa bardejovským bocianom? Hádam len to, čo každému, koho máme radi alebo sme si ho jednoducho obľúbili. Aby sa im u nás aj tohto roku darilo, a aby sme my, ľudia počas tohto leta mohli s obdivom na oblohe pozorovať graciózne pohyby útlych, ale pritom majestátnych bocianích tiel či započúvať sa do radostného klepotu pri ich návrate do hniezda, ktorý je jediným zvukovým prejavom týchto inak mlčanlivých vtákov.


Najblišie udalosti

18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám