Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Dnes (3.8.2021) sa v priestoroch Mestského úradu (MsÚ) konalo pracovné stretnutie zástupcov samosprávy a architektonického ateliéru A-Typ z Prešova. Témou bolo predstavenie a prerokovanie dvoch návrhov úprav stredových ostrovčekov kruhových križovatiek ulíc Mlynská a Partizánska, ako aj ulíc Jiráskova, Hviezdoslavova, Partizánska.

V prvom prípade sa jedná o umelecké dielo pozostávajúce z piatich, samostatne osadených  panelov s vyobrazením bociana, pričom z každého uhla pohľadu by celkový jednotný obraz mal predstavovať vždy inú „animáciu“, vždy inú siluetu. Bocian preto, lebo táto lokalita je známa ako lokalita „Pri bocianovi“: artefakt by tak symbolicky odkazoval aj na tento zľudovelý výraz...Autormi grafického vyobrazenia je trojica umelcov (páni Kačmár, Grega a Michňa), ktorá už má skúsenosti s podobnými plastikami.

V druhom prípade sa autori z A-Typ-u rozhodli nadviazať na existenciu Hodinovej (západnej) veže, ktorá podľa dobových prameňov ešte na prelome minulých storočí stála na konci terajšej Hviezdoslavovej ulice, alebo „Na bráne“: jej znázornenie by malo byť vyhotovené z kovového pletiva, čo zaručí jej priehľadnosť, akúsi „vzdušnosť“ a ľahkosť. V najvyššom bode by mala mať niečo málo pod šesť metrov, šírka by mala podľa návrhu byť okolo 3,5 metra. Autori sa inšpirovali už spomínanou západnou bránou a odkaz na kontinuitu s minulosťou je tu zrejmý.

V januári tohto roka skončila päťročná viazanosť „nezasahovania“ do projektov týchto kruhových križovatiek: samospráva má tak v úmysle minimálne jeden z týchto návrhov realizovať ešte v tomto roku a rozšíriť doterajšiu paletu artefaktov na kruhových križovatkách v meste, na ktoré si už obyvatelia i návštevníci zvykli.

 

 

Zverejnil: Marek Duleba, 2021-08-03, 15:08  marek.duleba@bardejov.sk

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám