Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Bardejovský med patrí k najchutnejším a nepochybne k najlepším na svete, čo potvrdzuje mnoho ocenení získaných každoročne na súťažiach v rámci celého sveta. Vďaka vzácnym ľuďom robí naše mesto ešte viac výnimočným a jedinečným. Pochádza zo zemepisnej oblasti, ktorá je charakteristická súvislými porastmi jedlí a vlhkým a chladnejším podnebím.

Všetky tieto ukazovatele vytvárajú vhodné podmienky voškám, ktoré sú hlavným producentom medovice. Vošky sa živia cicaním šťavy z vetvičiek jedlí, alebo listov iných stromov. Niektoré zložky, ktoré ich metabolizmus nedokáže zo šťavy spracovať, vylúčia v podobe sladkých kvapiek. Práve tieto kvapky sú hlavnou zložkou pri tvorbe medu so špecifickou chuťou a hustou konzistenciou, ktorý nielen výborne chutí, ale má aj preukázateľne pozitívne účinky na ľudské zdravie.

V spolupráci s Úradom priemyselného vlastníctva SR prešiel Bardejovský med zložitým zápisným procesom na národnej úrovni a následne bola žiadosť o zápis chráneného označenia pôvodu zaslaná Európskej komisii. Európska komisia žiadosť schválila a od 30. 9. 2022 patrí Bardejovský med do rodiny chránených označení pôvodu a zemepisných označení, vďaka čomu sa svojou kvalitou a špecifickosťou zaradil k takým produktom, akými sú napríklad syr Roquefort či vína zo svetoznámej oblasti Bordeaux. Získané označenie uľahčí producentom expanziu na zahraničné trhy a pre spotrebiteľov je zárukou kvality, ktorá sa v čase nemení.

Na oslavu tohto bardejovského unikátu sme sa rozhodli v tohto roku po prvýkrát zorganizovať 2.júna 2023 Festival Bardejovského medu. Hlavnými organizátormi sú Občianske združenie Bardejovský med a Mesto Bardejov. Súčasťou tohto celodňového podujatia budú rôzne aktivity pre malých aj veľkých. Dopoludnie bude orientované pre detských návštevníkov a školy. V rámci animačných aktivít sa deti dozvedia zaujímavé informácie o mede a včelách, nebude chýbať hry, súťaže ani ochutnávka medu. Popoludnie bude patriť slávnostnému otvoreniu prvého ročníka festivalu, ktoré prebehne za účasti zástupcov Úradu priemyselného vlastníctva SR. Až do večera bude následne pokračovať kultúrnym programom, na ktorom sa predstavia umelci z Bardejova. Pre návštevníkov budú k dispozícií stánky s rôznymi včelími produktmi ale aj gastronomickými pochúťkami s medovou tematikou. Veríme, že toto podujatie Bardejovčanov zaujme a Festival bardejovského medu sa stane každoročný podujatím, typickým pre náš región. A úplne jedinečným v rámci celého Slovenska . Novou tradíciou, ktorá zaujme obyvateľov z mesta a neskôr aj zo širokého okolia. Naši medári si to zaslúžia. Med je vzácny dar a tento dar si chceme spoločne uctiť a priblížiť všetkým , ktorí o to prejavia záujem. Francúzske vína sú jedinečné , svetovo známe , reprezentujú mnohé regióny a takým je pre nás bardejovský med.

Tešíme sa na vás!

 

 

Zverejnil: Marek Duleba, 2023-05-12, 09:14  marek.duleba@bardejov.sk

Najblišie udalosti

25 júl 2024
10:00 - 14:00
REGRUTAČNÁ SKUPINA PREŠOV V ULICIACH MESTA BARDEJOV
18 aug 2024
10:00 - 22:00
KAUFLAND DETSKÝ FESTIVAL
22 aug 2024
08:00 - 23:30
51.BARDEJOVSKÝ JARMOK
09 júl 2024
08:00 - 23:00
32. ORGANOVÉ DNI J.GREŠÁKA
26 jún 2024
16:00 - 17:00
GALÉRIA NAIVA ART KULT

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám