Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Pamiatky a ich význam pre spoločnosť si pripomíname dnes 18. apríla na  Medzinárodný deň pamiatok.

Tento sviatok má v tomto roku svoje 30. výročie, keď ho prvýkrát v roku 1982 vyhlásili z podnetu medzinárodnej mimovládnej organizácie ICOMOS (Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla) a v roku 1983 ho schválilo aj UNESCO.

Prešovský kraj je z celého Slovenska najbohatší na národné kultúrne pamiatky, ktoré sú zapísané v Ústrednom zozname pamiatkového  fondu SR a tiež najbohatším na pamiatkové územia.

Azda najcennejším je zápis pamiatok na Zozname svetového dedičstva, na ktorom pod  záštitou UNESCO nechýbajú ani zápisy z nášho kraja – historické jadro mesta Bardejov a židovské suburbium, Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia, súbor Drevenej sakrálnej architektúry pozostávajúci z kostolíkov v Bodružali, Hervartove, Kežmarku a Ladomírovej.

Pamiatky pritom nie sú len kúskom histórie, no prinášajú zaujímavé možnosti i dnes, napríklad sú impulzom pre rozvoj cestovného ruchu v mestách a obciach, či v celom regióne.

Medzinárodný deň pamiatok je pre odborníkov na pamiatky sviatkom pracovným. Pamiatkári si ho pripomínajú rôznymi odbornými podujatiami, prezentáciou pamiatok verejnosti ale aj udeľovaním cien.

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám