Dni od 18. do 26. novembra 2023 patria Európskemu týždňu znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR). Ide o najväčšiu kampaň na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe.
Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Tohtoročnou témou sú obaly.
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, keď sa uskutočnil prvýkrát. Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri. Tento rok pripadá na termín 18. – 26.11.2023. Zapojiť sa môžeme akýmkoľvek spôsobom úplne všetci.
Fakty o obaloch a environmentálnych dopadoch odpadov z obalov:
- V roku 2020 EU27 vyprodukovala celkovo 79,3 milióna ton odpadov z obalov, čo je 177 kg na osobu.
- Na obaly pripadá 40 % plastov a 50 % papiera používaných v EÚ.
- Odpad z obalov sa za posledných 10 rokov v EÚ zvýšil o viac ako 20 %, najmä pokiaľ ide o obaly na jedno použitie, a do roku 2030 sa zvýši o ďalších 19 %.
- Obaly spôsobujú produkciu emisií CO2, predpokladá sa, že v roku 2030 dosiahnu 66 miliónov ton CO2e.
- Obaly prispievajú k znečisteniu pôdy a krajiny a tvoria približne polovicu morského odpadu.
- Za posledné desaťročie došlo k výraznému poklesu opätovného použitia obalov, pričom by to bolo kľúčové preventívne opatrenie.
Tipy pre jednotlivcov:
- Nekupujme zbytočné obaly.
- Požiadajme predajcu, u ktorého nakupujeme, aby zaradil do svojej ponuky nápoje v sklenených vratných fľašiach. Podľa zákona o odpadoch sú obchody s predajnou plochou nad 100 m2, ktoré ponúkajú nápoje v jednorazových obaloch povinné zaradiť do svojej ponuky aj nápoje rovnakého druhu v opakovane použiteľných obaloch, ak také sú na trhu.
- Odsledujme či predajcovia dodržujú povinnosť spoplatňovať plastové tašky a mikroténové vrecká. Predajcovia musia spoplatňovať aj mikroténové vrecká, v prípade, že ich využitie nie je z hygienických dôvodov nevyhnutné. Existuje len jedna výnimka, kedy je plastová taška poskytnutá zdarma, a to pri taške s hrúbkou steny do 15 µm (mikroténové vrecko), ktorá je poskytnutá z hygienických dôvodov alebo sa poskytuje ako primárny obal pre nebalené potraviny s cieľom predchádzať plytvaniu potravinami. Spoplatnené teda nie sú mikroténové vrecká použité napr. na zabalenie pečiva, ovocia, zeleniny, orieškov.
- Nosme si na nákupy svoje vlastné obaly, napr. textilné vrecká na chlieb, pečivo, zeleninu a ovocie a nakupujme do nich. Skúste si zobrať obal na obed, občerstvenie alebo na potraviny a vypýtajte si do neho tovar.
- Pomôžme aktualizovať mapu obchodov s bezobalovou distribúciou. Ak na mape nájdete neaktuálne informácie alebo keď nejaké obchody v zozname chýbajú, dajte o tom vedieť na tyzden@priateliazeme.sk
- Neplytvajme potravinami.
- Dôkladne trieďme všetky odpady, ktoré produkujeme.
- Zapájajme sa a iniciujme akcie zamerané na čistenie prírody od odpadkov. Vyzbieraný odpad vytrieďme do príslušnej nádoby určenej na triedený zber alebo zmesový komunálny odpad.
- Informujme svoje okolie (rodinu, známych, kolegov...) o Európskom týždni znižovania odpadu a problematike odpadov, zdieľajme informácie na sociálnych sieťach.
- Iniciujme realizáciu aktivity zameranej na znižovanie množstva odpadu a predchádzanie vzniku odpadu vo svojej práci, v škole, v komunite či v obci, kde bývame.
Viac informácií nájdete na webovej stránke: http://www.nulaodpadu.sk/
Zdroj textu a obrázkov: www.nulaodpadu.sk
Zverejnil: Milan Klimek, 2023.11.21, 13:40, milan.klimek@bardejov.sk