-
Detaily
-
Návštevy: 17982
V uplynulý štvrtok (4.11.) sa v Krakove uskutočnila už v poradí tretia prezentácia konzorcia štyroch kráľovských miest z východného Slovenska - Bardejova, Kežmarku, Levoče a Starej Ľubovne, zameraná na krajiny V4. Touto prezentáciou sa uzavrel tohoročný cieľ “SKM”, ktorý mal za úlohu ešte viac spropagovať a zviditeľniť naše historické mestá v okolitých krajinách zoskupených v tzv. V 4.
Krakovská prezentácia sa odohrávala v popoludňajších hodinách v Jagelonskej knižnici, ktorá sídli v bezprostrednej blízkosti historického centra mesta na Mickiewiczovej ul. 22, pod záštitou generálneho konzula SR v Krakove, Mareka Lisánskeho.
Prezentácia “SKM” sa predstavila v rámci Slovenskej kultúrnej jesene 2010, ktorú pripravil samotný generálny konzulát v Krakove a podľa vyjadrenia konzulátu, patrí k jedným z vrcholov festivalu.
Naše mesto na krakovskej prezentácii zastupovala trojčlenná delegácia, ktorú viedol prednosta Mestského úradu Juraj Popjak.
Na otvorení sa zúčastnili významní hostia:
- generálny konzul Spojených štátov amerických - pán Allen Greenberg
- generálny konzul Ukrajiny - pán Maksymenko Witalij
- generálny konzul Nemeckej spolkovej republiky - pán Heinz Peters
- riaditeľ Jagelonskej knižnice - pán Zdzisław Pietrzyk
- riaditeľ Národnej knižnice vo Varšave - dr Tomasz Makowski
- predseda Spolku Slovákov v Poľsku - prof. Jozef Čongva.
Program samotnej prezentácie “SKM” pozostával z otvorenia vernisáže výstavy fotografií našich štyroch miest od autorov manželov Bobákovcov vo vstupných priestoroch knižnice a nasledoval premietnutím DVD našich kráľovských miest v priestoroch kinosály Jagelonskej knižnice.
Otvorenie výstavy 4. novembra a celú prezentáciu uvádzal a moderoval samotný generálny konzul, ktorý v ďalšom programe predstavil autorov dvoch historických publikácií venovaných slovensko - poľským vzťahom, ktoré pripravili v súčasnosti najvýznamnejší odborníci na túto problematiku. Prof. S. Sroka z Jagelonskej univerzity v Krakove predstavil novú publikáciu venovanú vzťahom Bardejova a Malopoľska a Doc. M. Homza z UK v Bratislave unikátny slovenský preklad Poľsko-uhorskej kroniky.
Počas celej prezentácie prítomní pozvaní hostia, ale aj široká odborná i laická verejnosť mala možnosť popri prehliadke výstavy, odniesť si domov aj propagačný materiál Slovenských kráľovských miest v poľskej mutácii a ochutnať špeciality slovenskej kuchyne.
Samotná výstava fotografií “SKM” v Jagelonskej knižnici v Krakove potrvá do polovičky decembra.