Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Bardejovské kúpele sa budú prostredníctvom Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR), v dňoch 23.-25. októbra 2013, prezentovať na medzinárodnej výstave cestovného ruchu UITT (Ukraine International Travel and Tourism Exhibition) v ukrajinskom Kyjeve.

Ukrajinskí klienti sú, od tohto roka, najpočetnejšími zahraničnými návštevníkmi Bardejovských kúpeľov. Kým vlani za prvých 9 mesiacov roka absolvovalo v Bardejovských kúpeľoch pobyt 139 ukrajinských hostí, s počtom prenocovaní 998, v tomto roku za rovnaké obdobie to už bolo 492 hostí, s počtom prenocovaní 3 426.

Bardejovské Kúpele sa predstavia v stánku SACR spolu s ostatnými slovenskými subjektmi. Je to vysoko profesionálna výstava, kde sa dohadujú kontrakty s obchodnými partnermi.

Ako informovala ekonomicko-obchodná riaditeľka Bardejovských kúpeľov Tamara Šatanková, Bardejovské kúpele sú obľúbené aj v ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu – hlavne u rusky hovoriacich turistov - Rusov a Bielorusov. Rovnako ich počty medziročne rástli. Kým za tri štvrte roka 2013 navštívilo Bardejovské kúpele 154 ruských hostí, s počtom prenocovaní 1 742, za rovnaké obdobie tohto roka to bolo 251 hostí, s počtom prenocovaní 2 879.

„Rusky hovoriaci klienti a východné trhy sú pre nás zaujímavé a perspektívne. Sú to vďační klienti a dobrí hostia. Navyše Bardejovské kúpele majú najväčšiu výhodu zo všetkých slovenských kúpeľov, keď približne tretina našich zamestnancov je rusínskeho pôvodu a komunikácia s týmito hosťami im nerobí problémy. Jazyková blízkosť, spolu s pohostinnosťou,  je pre týchto hostí veľmi významným faktorom, ktorý prispieva k tomu, že sa k nám radi vracajú. Páči sa im krásna príroda, čistý vzduch a liečebná starostlivosť. V zime radi pobyt v kúpeľoch kombinujú s lyžovaním. Zaujímajú sa aj o historické a kultúrne pamiatky. Majú radi slovenskú kuchyňu, míňajú tradične viac peňazí ako návštevníci z iných krajín, lebo naše ceny sú pre nich prijateľné.“

Dodala, že k výraznému nárastu návštevnosti prispelo aj to, že v závere minulého roka Slovensko zjednodušilo proces vydávania víz pre tých občanov Ruska a Ukrajiny, ktorí k nám prichádzajú na turistiku.

Bardejovské kúpele boli aj v minulosti obľúbeným cieľom ruských návštevníkov. V roku 1821 sa tu zastavil cestou z kongresu v Ľubľane ruský cár Alexander I. Ochutnal vodu z Lekárskeho prameňa a zachoval sa aj pohár, z ktorého pil. Cár sa zúčastnil aj na skvelom bankete a údajne sa na ňom tak dobre cítil, že spontánne zvolal: ,,Tu žiť a zomrieť“. Kúpele si vychutnávali aj iné ,,pomazané“ hlavy - v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

 

 

Historici zaznamenali aj dva pobyty ruských vojsk na území Bardejovských kúpeľov. Po porážke revolúcie z rokov 1848-49 sa v kúpeľoch ubytovali ruskí vojaci generála Paškieviča a zanechali ich značne zdevastované. Počas 1. svetovej vojny, v roku 1915 počas takzvanej ,,Brusilovovej ofenzívy“, boli kúpele opäť poškodené. Jeden vojenský útvar bol ubytovaný priamo v kúpeľoch. Vojnové udalosti pripomína v kúpeľnom parku kamenný Pomník padlým ruským hrdinom z roku 1932. V novšej histórii Bardejovské kúpele navštívil bývalý ruský premiér Viktor Černomyrdin.

Prevzaté: PR agentúra PAPER LIFE a www.kupele-bj.sk

Najbližšie udalosti

31 dec 2024
22:00 - 02:00
OSLAVY SILVESTRA
24 dec 2024
12:00 - 17:00
Betlehémske svetlo
13 dec 2024
15:00 - 22:00
BARDEJOVSKÉ VIANOČNÉ TRHY

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám